تماس با ما : @iseyyed
خانه / روانشناسی

روانشناسی

نکات کلیدی مالی و اقتصادی برای رشد مالی (ثروتمند شدن)

آموزش های‌ پایه اقتصادی و مالی باید حداقل بـه بخشی از نسل بعدی کمک کند، اما جوانان درسال های‌ مهم پس از دبیرستان نیز باید در درس های‌ اصلی در مورد پول تسلط پیدا کنند. بیایید نگاهی بـه هشت مورد از مهمترین قانون‌ها بیندازیم تا امور مالی خودرا در بهترین مسیر ممکن قرار دهید. هرگز فراموش نکنید کـه هر چه جوان تر باشید، زمان بیشتری برای رشد پس انداز و سرمایه گذاری شـما درنظر گرفته میشود، بنابر این هر چه زودتر، بهتر.

نکات کلیدی مالی و اقتصادی

وقت گذاشتن برای یادگیری چند قانون اساسی مالی می تواند بـه شـما در ساختن آینده مالی سالم کمک کند. ادامه ی مطلب رو دنبال کن …

خشم را قبل از اینکه به نقطه انفجار برسد کنترل کنید (کنترل خشم)

همه ی ما می‌دانیم خشم چیست و همه ی ان را احساس کرده ایم، چه بـه عنوان یک اذیت زودگذر و چه بـه عنوان خشم تمام عیار. خشم یک احساس کاملاً طبیعی و طبق معمولً واکنش سالم انسانی اسـت. اما زمانی کـه از بازرسی خارج می شود و ویرانگر می شود، کـه می تواند منجر بـه مشکلاتی شود مثل مشکلات در محل کار، در روابط شخصی ودر کیفیت کلی زندگی شـما. خشم می تواند باعث شود کـه احساس کنید در احساسی غیر قابل پیشبینی و نیرومند هستید.

خشم چیست؟

خشم یک حالت احساسی اسـت کـه شدت ان از تحریک خفیف تا خشم شدید متغیر اسـت. مانند سایر احساسات، با تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی همراه اسـت. هنگامی کـه عصبانی می شوید، ضربان قلب و فشار خون شـما بالا میرود، همان طور کـه سطح هورمون های‌ انرژی، آدرنالین و نورآدرنالین شـما بالا می‌رود. ادامه ی مطلب رو دنبال کن …

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

تعداد زیادی از دختران نوجوان قبل از این‌که دوش بگیرند، مسواک بزنند و صبحانه بخورند، صبح خودرا با دست دراز کردن تلفن هایشان شروع می کنند. در راه مدرسه، ان‌ها ممکن اسـت پست‌های‌ اینستاگرام همکلاسی‌هایشان را ببینند، ویدیوهای سازندگان TikTok مورد علاقه‌شان را بـه اشتراک بگذارند یا بـه پیام‌های‌ آخر شب از چت گروهی با بهترین دوستانشان پاسخ دهند.

این‌ها ممکن اسـت مانند تعاملات بی اهمیت بـه نظر برسند، اگر چه بزرگسالان بـه خاطر وسواس های‌ دیجیتالی خودشان مقصر هستند، اما برای تعداد زیادی از دختران نوجوان، پلتفرم های‌ رسانه های‌ اجتماعی تأثیرات قابل توجهی بر سلامت روانی و عاطفی انها گذاشته اسـت.

محققانی کـه داده‌های‌ بیش از 10000 نوجوان را مطالعه کردند دریافتند کـه استفاده مکرر از رسانه‌های‌ اجتماعی بـه طور نامتناسبی بر سلامت روان دختران نوجوان تأثیر منفی میگذارد تا پسران نوجوان. پاسخ بـه سادگی خروج از سیستم نیست. نوجوانان اغلب نگرش دست نخورده و بی خیالی دارند.

انها میدانند کـه اذیت و اذیت سایبری وجوددارد، اما انها فکر می کنند، “اگر برای من اتفاق بیفتد، می‌توانم ان را بازرسی کنم.حتی اگر نوجوانان طوری رفتار کنند کـه انگار از این موضوع ضرر سایبری ناراحت نمی شوند، ولی میخواهند ما بـه آن ها توجه کنیم. انها هنوز هم می خواهند ازشان مراقبت شود.مشاوران، والدین و سایر ارائه دهندگان مراقبت می توانند دختران نوجوان را تشویق کنند تا در حین مرور آنلاین، انعطاف پذیری و عادات سالم ایجاد کنند و از رسانه های‌ اجتماعی برای کمک بـه سلامت روحی و جسمی خود استفاده کنند.

برسی زمان استفاده نوجوانان از رسانه های اجتماعی

زمان تماشای صفحه روشی اسـت کـه بـه طور فزاینده ای فراگیر می شود کـه افراد در هر سنی در زندگی روزمره خودرا صرف تماشای صفحه گوشی یا تلویزیون می کنند. بـه گزارشی درسال 2019 استفاده نوجوانان و جوانان از صفحه نمایش را ارزیابی کرده اسـت.

کودکان «8 تا 12 سال»
4:44 ساعت در روز

نوجوانان «13 تا 18 سال»
7:22 ساعت در روز

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

بر اساس این گزارش، اکثریت قریب بـه اتفاق زمان صفحه نمایش برای هردو گروه سنی صرف تماشای تلویزیون و بازی می شود و پس از ان بـه مرور رسانه های‌ اجتماعی و سایر وبسایت ها می‌پردازند. تعداد زیادی از این استفاده ها در شب اتفاق میوفتد و انها را از خواب کافی دور می کند، کـه می تواند برای رشد آن ها مشکل ساز باشد.

وقتی نوجوانان در رسانه های‌ اجتماعی می گردنند، بـه انواع مختلفی از محتوا نگاه می کنند، از جمله پست های‌ دوستان و اعضای خانواده خود، محتوای ارسال شده توسط افراد معروف و افراد تاثیر گذار، و تبلیغات هدفمند از برندها و شرکت هایی کـه محصولات و خدمات را بـه صورت آنلاین می‌فروشند.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

وقتی صحبت از انچه کـه خودشان پست میکنند، بـه میان می آید، پسران و دختران در نوع محتوایی کـه در دنیا منتشر می کنند و وابستگی عاطفی آن ها بـه محتوایی کـه پست میکنند متفاوت هستند.در حالی کـه پسرها بیشتر بـه اشتراک گذاری چیزهای خنده دار یا سرگرم کننده تمایل دارند، دختران واقعا از رسانه های‌ اجتماعی برای ارتباط با افراد دیگر استفاده می کنند.

تعداد زیادی از نوجوانان از این فضا استفاده میکنند تا خودشان را طوری نشان دهند کـه می خواهند دیده شوند، اما این فشار برای دختران وجوددارد کـه نگران این باشند کـه دیگران انها را درک کنند.یک گزارش درسال 2018 نشان میدهد کـه دختران هنگام استفاده از رسانه‌های‌ اجتماعی رفتارهای متفاوتی دارند و بیشتر از پسرها در مورد عقاید، احساسات و مشکلات شخصی خود پست می گذراند.

اثرات منفی استفاده از رسانه های اجتماعی

در حالی کـه هنوز نمی توان اثرات بلندمدت یک نوجوانی را کـه با حضور دائمی آنلاین شکل می گیرد بـه طور کامل شناخت، ولی چندین محقق عادت‌های‌ جستجوی کودکان و نوجوانان را برای تعیین این‌که آیا پیامد های بالفعل منفی سلامت روان با رفتارهای فعالیت آنلاین مرتبط اسـت یا خیر، ردیابی کرده‌اند.

زورگویی سایبری

قلدری از دیرباز منبع ناراحتی روانی برای نوجوانان بوده اسـت. در گزارشی درسال 2019 در مورد ارتباط بین استفاده از رسانه های‌ اجتماعی و سلامت روان و رفاه، محققان دریافتند کـه اذیت و اذیت اینترنتی و کمبود خواب 60 درصد از ارتباط بین رسانه های‌ اجتماعی و پریشانی روانی را تشکیل می دهد. برای دختران، استفاده از رسانه های‌ اجتماعی با رفاه رابطه معکوس داشت.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

تأثیرات استفاده از رسانه‌های‌ اجتماعی بیشتر باعث کمبود خواب و انجام ندادن فعالیت های‌ ورزشی می شود. بر اساس این گزارش، «مداخلات برای ارتقای سلامت روان باید شامل تلاش‌هایی برای جلوگیری در برابر زورگویی سایبری و خاطرجمعی از خواب کافی و فعالیت بدنی در جوانان باشد». اعتراف بـه زمانی کـه مشکلی بـه وجود می آید سخت اسـت، زیرا فشارهایی وجوددارد کـه با کاری کـه همسالانشان انجام میدهند همراهی کنند.

افسردگی

محققان دو نوع چرخه متقابل و افسردگی مرتبط با استفاده از پلت فرم رسانه های‌ اجتماعی اینستاگرام را پیدا کردند: مرور و پست کردن.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

مرور اینستاگرام با افزایش خلق و خوی افسرده نوجوانان مرتبط بود. بـه طور مشابه، خلق و خوی افسرده اولیه یک نوجوان نیز با افزایش پست‌های‌ اینستاگرام مرتبط بود. این یک چرخه دردناک را ایجاد می کند: هر چه بیشتر مرور کنید، بیشتر افسرده میشوید. هر چه افسرده تر باشید، بیشتر پست می‌گذارید.طبق این مطالعه، هردو چرخه برای پسران و دختران مشابه بودند و نیاز بـه تحقیقات بیشتر را نشان می دهند.

خودکشی کردن

یک مطالعه مقطعی درسال 2019 در مورد میزان خودکشی نوجوانان از سال 1975 تا 2016 نشان داده کـه بیشترین درصد افزایش خودکشی در دختران 10 تا 14 ساله اسـت. استرس ناشی از رسانه‌های‌ اجتماعی میتواند عامل رایج مرتبط با اقدام بـه خودکشی باشد و افزایش استفاده از رسانه های‌ اجتماعی در جوانان یکی از عواملی اسـت کـه ممکن اسـت با افزایش خودکشی مرتبط باشد.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

نویسندگان این تفسیر در ادامه بـه چندین مطالعه اشاره میکنند کـه اطلاعات بیشتری در مورد استفاده دختران از رسانه‌های‌ اجتماعی نشان میدهد، از جمله این‌که «دختران بیشتر از رسانه‌های‌ اجتماعی استفاده می کنند و احتمال بیشتری دارد کـه اذیت و اذیت سایبری را تجربه کنند». زمانی کـه رفتارهای منفی نوجوانان مورد توجه قرار نگیرد، عواقب ان می تواند شامل «آسیب زدن بـه خود، احساس ناامیدی، افکار خودکشی، و پتانسیل تمایل بـه آسیب رساندن بـه دیگران» باشد.

تصویر بدن منفی

یک مطالعه درسال 2017 درباره پاسخ‌های‌ نوجوانان بـه مرور رسانه‌های‌ اجتماعی نشان میدهد کـه مقایسه منفی خود تأثیر فوری بر احساسات را پس از مرور پروفایل‌های‌ اجتماعی دیگران پیش‌بینی میکند.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

محققان همچنین اظهار داشتند کـه آگاهی آزمودنی‌ها از ماهیت مدیریت شده رسانه‌های‌ اجتماعی و حلقه‌های‌ برجسته غیرواقعی میتواند یک عامل محافظتی مفید برای نوجوانان در درک تفاوت بین واقعیت و انتظارات باشد. «فشار بیرونی بیشتر روی دختران تأکید میشود. “یک عدم تعادل در فشار روی آن ها وجوددارد تا بـه شکلی خاص نگاه کنند.”

چگونه در رسانه های اجتماعی عادات های سالم بسازیم

نوجوانان باید بدانند کـه اذیت و اذیت سایبری بخشی تضمین شده از تجربه آنلاین اسـت. چرا کـه فشار برای پیوستن بـه چیزهای منفی کـه در حال وقوع اسـت وجوددارد و میل بـه ظاهری خاص برای همتایان خود وجوددارد و بهترین راه برای مقابله با این فشارها، تأمل در خود و نیت متفکرانه اسـت.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

1. باید یک فضای امن برای ورود پیدا کنید. از یک مشاور، والدین یا دوست استفاده کنید تا بـه طور محرمانه و صادقانه در مورد رفاه اجتماعی و عاطفی با او صحبت کند.

2. مرزهای خودرا ایجاد کنید. محدودیت‌هایی را برای زمان استفاده از صفحه نمایش یا برنامه‌های‌ اجتماعی خود تعیین کنید.

3. بـه مرزهای دیگران احترام بگذارید اگر میدانید همسالان شـما آفلاین هستند یا شب‌ها بـه رخت خواب می روند، از بیدار نگه داشتن انها با پیام‌ها یا پست‌های‌ رسانه‌های‌ اجتماعی با احترام خودداری کنید.

4. در مورد خودآگاهی و عواطف صریح صحبت کنید. بـه تأثیراتی کـه اذیت و اذیت سایبری بر دیگران می گذارد فکر کنید یا بـه زمانی فکر کنید کـه تحت تأثیر رفتارهای مشابه قرار گرفته اید.

5. ایفای نقش بـه صورت فرضی کـه اگر کسی مطالبی در مورد شـما پست کند کـه درست نیست، چگونه با ان برخورد می‌کنید؟ اگر بـه کمک نیاز داشتید از چه کسی می پرسید؟ قبل از واکنش در لحظه، در مورد راهبردهای پاسخ دادن یا عدم پاسخگویی صحبت کنید.

نحوه مدیریت استفاده نوجوانان از رسانه های اجتماعی

برای نوجوانان خوب اسـت کـه وقت خودرا آنلاین بگذرانند. ایجاد یک حضور آنلاین بخشی از شکل دادن بـه هویت انها، ایجاد مهارت های‌ اجتماعی و یادگیری در مورد جهان بر اساس شرایط خود اسـت. نوجوانان اغلب بدخلق و مقاوم هستند. یک خط پایه وجوددارد، و سپس رفتاری وجوددارد کـه از نظر بالینی قابل توجه اسـت.

ممنوعیت کامل استفاده از رسانه های‌ اجتماعی می تواند رفتارهای یاغی و مبتنی بر ترس ایجاد کند ودر عین حال بـه دروغ این ایده را تلقین کند کـه رسانه های‌ اجتماعی فقط پیامد های منفی دارند. تعداد زیادی از نوجوانان ممکن اسـت متوجه شوند کـه بـه انزوای اجتماعی، ابراز وجود و ارتباطات انسانی کمک می کند. والدین و بزرگسالان می توانند بـه جای منع تماشای نمایشگر، با نوجوانان در مورد بهینه سازی فناوری بـه نفع زندگی آن ها صحبت کنند.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

1. نیت ها و عادات را شناسایی کنید. از یک مکالمه رو در رو استفاده کنید و از نوجوان خود بپرسید کـه قصد او از رسانه های‌ اجتماعی چیست. آیا از ان برای دوست یابی یا یافتن شرکای عاشقانه استفاده می کنند؟ آن ها می خواهند محتوای رسانه‌های‌ اجتماعی‌شان چه تأثیری بر دیگران داشته باشد؟

2. در مورد لحن و زبان صحبت کنید. از نوجوانان بپرسیدبرای تأمل در مورد این‌که چگونه کلمات آن ها بر دیگران اطراف خود تأثیر می گذارد. در مورد پیامد های کوتاه مدت و بلند مدت زبان مضر بحث کنید.

3. محدودیت‌های‌ زمان نمایش و مناطق بدون فناوری را تنظیم کنید. از محدودیت های‌ درون برنامه ای و درون دستگاهی استفاده کنید کـه زمان نمایش و دسترسی بـه رسانه های‌ اجتماعی را محدود می کند، بدون این‌که ان را بـه طور کامل مسدود کنید.

4. قبل از وقوع زورگویی سایبری را متوقف کنید. بـه نوجوانان در مورد خطرات رفتار خصمانه و قلدری، چه اینترنتی و چه در زندگی واقعی، آموزش دهید.

5. ذهن آگاهی و حضور. اگر منطقه ای بدون فناوری در خانه یا مدرسه ایجاد کرده‌اید، مطمئن شوید کـه شـما و سایر بزرگسالان نیز قوانین را رعایت میکنید.

6. بـه دنبال تغییرات در رفتار باشید. نوجوانان ممکن اسـت بـه طور ناگهانی رفتار خودرا تغییر دهند، مانند کناره گیری از فعالیت های‌ اجتماعی یا تأثیر کلی یا شخصیت آن ها متفاوت اسـت.

7. یک فضای امن برای گزارش ناشناس قلدری ایجاد کنید. عده ای از مدارس و سازمان ها دارای پورتال های‌ آنلاین یا خطوط تلفنی برای گزارش قلدری هستند. مطمئن شوید کـه نوجوانان می‌دانند کجا و چگونه از انها استفاده کنند. مشاوران موظفند با مشتریان در مورد استفاده انها از رسانه های‌ اجتماعی صحبت کنند. کـه این شامل ارزیابی عادات آن ها، بازگشایی احساسات مربوط بـه رفتار آنلاین و ارائه راهبردهایی برای پاسخگویی بـه انها اسـت.

ایجاد تعادل بین انزوای اجتماعی با اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی دلیلی کلیدی اسـت کـه چرا جوانان بـه طور اجباری در برنامه های‌ رسانه های‌ اجتماعی حرکت می کنند. دیدن کارهایی کـه دیگران انجام میدهند، پست می کنند، می گویند یا خلق می کنند، وسیله‌ای برای همگام شدن با گروه‌های‌ اجتماعی اسـت، اما همچنین میتواند اثرات مضری داشته باشد کـه بر اثرات منفی انزوای اجتماعی ترکیب میشود.

اگر چه رسانه های‌ اجتماعی ما را در ارتباط نگه می دارند، اما کاملاً یکسان نیست. نوجوانان هنوز احساس می کنند در دام افتاده و منزوی شده اند.تعداد زیادی از دختران نوجوانی کـه شروع بـه تحصیل در مدرسه جدید کرده‌اند، در تلاش برای ایجاد ارتباطات جدید با همسالان خود هستند کـه طبق معمولً شخصاً اتفاق می‌افتد.

با تکیه بر رسانه های‌ اجتماعی برای ارتباط، دختران فشار بیشتری برای فکر کردن بـه نحوه درک همسالان از انها یا قضاوت آنلاین آن ها دارند. علاوه بر این، پیامد های منفی سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی، گسستگی و اختلال در خواب می توانند بـه صورت فیزیکی ظاهر شوند.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

1. بـه مغز خود از تماشای صفحه نمایش استراحت دهید. درصورت امکان، زمانی را برای گذراندن دور از نمایشگرها، مانند زمان صرف غذا، ورزش و کارهای مدرسه برنامه ریزی کنید. بـه سرگرمی های‌ خلاقانه ای فکر کنید کـه شامل صفحه نمایش نمیشود.

2. راه های‌ دیگری برای اتصال آنلاین پیدا کنید. بـه جای پیمایش، نظر دادن یا تمرین ارتباطات یک طرفه، پلتفرم‌های‌ دیگری را امتحان کنید کـه امکان گفتگوهای بی‌درنگ مانند FaceTime، تماس‌های‌ زوم یا پلتفرم‌های‌ بازی مجازی را فراهم می کنند.

3. با افراد خانواده خود وقت بگذرانید. تعاملات حضوری مانند بازی کردن، تماشای فیلم یا پیاده‌روی میتواند بـه برقراری ارتباط واقعی‌تر کمک کند.

4. دیدن ویدیوهای آسیب زا را محدود کنید. دیدن اخبار در مورد خشونت و آسیب می تواند برای بینندگان در هر سنی مضر باشد، بـه ویژه برای کسانی کـه ممکن اسـت برای پردازش آنچه می‌بینند بـه راهنمایی والدین نیاز داشته باشند.

5. مراقب علائم استفاده بیش از حد باشید. انجام اسکن بدن را تمرین کنید تا روش‌هایی را کـه استفاده از صفحه نمایش باعث ایجاد واکنش‌های‌ فیزیکی مانند سردرد، خشکی چشم، گرسنگی و کم‌آبی میشود، شناسایی کنید. درست مانند اگر کامپیوتر شـما تمام روز بدون شارژ مجدد روشن باشد، مغز شـما بدون هیچگونه شارژی خاموش می شود. ما برای استراحت و شارژ مجدد بـه زمان احتیاج داریم.

نکاتی برای بزرگسالان برای استفاده درست از صفحه مجازی سالم

والدین می توانند نقش مهمی در خاطرجمعی از برخورداری نوجوانانشان از حمایت و منابع مناسب برای مدیریت اثرات سلامت روانی استفاده از رسانه های‌ اجتماعی و صفحه نمایش داشته باشند. مهم اسـت کـه بـه والدین درباره انتخاب و استفاده از نظم و انضباط نرم برای تعیین محدودیت‌های‌ درست آموزش دهیم. ارتباط آزاد می تواند بـه والدین کمک کند تا در صورتی کـه بچه ها مشکلی برایشان ایجاد می شود، در معرض باشند و بچه ها با انها در بین بگذارند.

تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان

تعداد زیادی از نوجوانان بـه دلیل پست‌های‌ غیر حساس مربوط بـه شکستن محدودیت‌های‌ بهداشت عمومی، بی‌عدالتی نژادی و سایر مسائل اجتماعی کـه در خط مقدم بحث‌های‌ رسانه‌های‌ اجتماعی قراردارند، وادار شده‌اند انتخاب‌های‌ دشواری در مورد این‌که می خواهند با چه کسی در ارتباط باشند، انجام دهند. والدین را باید تشویق کرد تا برای تصمیمات نوجوانانشان دلسوزی و همدلی نشان دهند. چند روش وجوددارد کـه والدین و سایر بزرگسالان می توانند روابط سالم رابا رسانه های‌ اجتماعی و صفحه نمایشها انجام دهند.

1. از بچه ها بخواهید بـه شـما یاد دهند کـه چگونه از یک برنامه استفاده کنید، یک ویدیو ارسال کنید یا یک حساب کاربری برای یک پلتفرم رسانه اجتماعی ایجاد کنید تا در مورد نحوه استفاده آن ها از این پلت فرم بیشتر بدانید.

2. در مورد علایق آن ها کنجکاو باشید. از نوجوانان در مورد انواع ویدیوهایی کـه از آن ها لذت میبرند بپرسید تا علایق آن ها را بهتر درک کنید. میتوانید پیشنهاد کنید ویدیوهایی رابا هم تماشا کرده یا ایجاد کنید کـه می تواند بـه عنوان یک تجربه پیوندی عمل کند.

3. مراقب محتوای آسیب زا باشید. زمانی کـه ویدیوهای خشونت آمیز یا آسیب زا در تیتر اخبار قرار میگیرند، توجه داشته باشید و آماده باشید تا در مورد انها با نوجوان خود صحبت کنید. بـه یاد داشته باشید کـه از زبان متفکرانه و حساس استفاده کنید ودر مورد آنچه مناسب اسـت سؤالاتی بپرسید.

4. نمونه باشید. با تعیین حد و مرزهای خود، بـه نوجوانان نشان دهید کـه مصرف رسانه ای سالم چگونه اسـت. از ارسال هر لحظه از زندگی خود بـه صورت آنلاین خودداری کنید و استراحت های‌ بدون تلفن مانند وعده های‌ غذایی خانوادگی، فعالیت های‌ گروهی یا زمان باکیفیت را مشاهده کنید.

در پایان

استفاده سالم از زمان صفحه نمایش کاری اسـت کـه شـما برای پر کردن شکاف‌های‌ فعالیت‌هایی کـه در اولویت هستند انجام میدهید. بـه والدین و نوجوانان پیشنهاد میکنیم کـه در مورد اولویت‌هایشان فکر کنند و مشخص کنند کـه واقعاً می خواهند وقت خودرا صرف انجام چه کارهایی کنند. با دنبال کردن سرگرمی‌ها، کار مدرسه، ورزش، وقت خانواده، رفت و آمد، استراحت و ورزش درنظر بگیرند کـه آیا تلفن‌ها و رسانه‌های‌ اجتماعی از بین میروند. نحوه گذراندن زمان در طول انزوای اجتماعی می تواند فرصتی اساسی برای ایجاد یک سبک زندگی سالم تر باشد و منجر بـه نتایج بهتری برای سلامت روان شود.

نوشته تاثیرات رسانه های اجتماعی بر دختران و پسران نوجوان اولین بار در تالاب. پدیدار شد.

چگونه بفهمیم یک انسان بدبین هستیم ؟ | راه هایی برای مقابله با بدبینی

چگونه متوجه شویم که بدبین هستیم یا خوش بین ؟

بدبینی و خوشبین نبودن یکی از مشکلاتی اسـت کـه افراد از لحاظ روانی بـه آن دچار میشوند در ابتدا این خود آنها هستند کـه بخاطر این مشکل اسیب می بینند چراکه استرس بسیاری را در تمامی لحظات تجربه خواهند کرد! با سایت تالاب همراه باشید تا درباره این‌که بدبین هستیم یا نه نظارت و مقابله با آن راهنمایی پیدا کنیم .

برای این‌که بفهمید بـه مشکل بدبینی دچار هستید یا خیر، باید فکر خودرا مورد آزمایش قرار دهید. بـه این مثال توجه کنید! فرض کنید با شخصی قرار ملاقات دارید، شـما سر وقت در محل قرار حاضر شده اید ولی فرد مقابل هنوز نیامده! چندین بار بـه تلفن همراه او زنگ می‌زنید، ولی جواب شـما را نمیدهد!

دراین صورت، نخستین فکری کـه بـه ذهنت ان خطور می‌کند، چه چیزی اسـت؟ این‌که او آدم بی معرفت و بی لیاقتی اسـت؟ میدانم عمداً گوشی را جواب نمیدهد! میـــخواهد مرا اذیت دهد! دست من کـه نمک ندارد! این همه ی محبت کردم و جواب مرا اینگونه می‌دهد!

یا این‌که با خودتان می‌گویید او آدم با معرفت و خوش قلبی اسـت! شاید تلفن همراهش را جا گذاشته یا آنرا در حالت سکوت قرار داده! من مطمئنم اگر بـه تلفن همراهش دسترسی داشت پاسخ مرا می داد! حتما موردی برای او پیش آمده کـه دیر کرده! یا در ترافیک مانده اسـت! و …

چگونه بفهمیم یک انسان بدبین هستیم ؟ | راه هایی برای مقابله با بدبینی

راه هایی برای تشخیص و مقابله با بد بینی

قطعا اگر از کسی بپرسیم کـه خوش بین اسـت و یا بدبین؟! سریعا خودرا خوش بین معرفی کرده و از برچسب بدبینی بـه شدت اجتناب می‌کند. ولی باید بـه این مسئله توجه کنیم کـه اغلب افراد در بیشتر مواقع، بـه اطراف خود با عینک بدبینی نگاه میکنند. شاید تعداد زیادی از این بدبینی ها علت موجهی هم داشته باشد و درنتیجه ی مشاهدات و برداشت های‌ مختلف از محیط زندگی و جامعه بـه وجود آمده باشد. ولی بـه هرحال نکته ای کـه باید بـه آن توجه کرد این اسـت کـه تمام این افکار درنهایت از درون ما نشات می‌گیرد و سرانجام باید بـه اصلاح درون خود بپردازیم نه جامعه.

برای سنجش میزان خوش بینی و بدبینی خود، می‌توانید از آزمونی کـه توسط پزشک مارتین سلیگمن طراحی شده اسـت استفاده کنید. با پاسخ دادن بـه ۳۰ پرسش این آزمون می‌توانید بـه میزان خوش بینی و بدبینی خود تا حد زیادی پی ببرید.

شـما باید امتیاز نهایی آزمون خودرا از کم کردن امتیاز نمرات مربوط بـه رویداد های ناخوشایند از رویداد های خوشایند بـه دست آورید. اگر این شماره بین ۶ تا ۸ باشد، شـما انسان خوش بینی هستید. اگر بین ۳ تا ۵ باشد، میزان خوش بینی و بدبینی شـما تقریباً بـه یک اندازه می باشد و اگر بین ۱ تا ۲ باشد، شـما آدمی نسبتا بدبین محسوب می‌شوید. درصورتی کـه اعداد صفر و زیر صفر باشد، شـما بیش از حد بـه بدبینی گرفتار شده اید و بـه تغییر فوری نیاز دارید، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

چگونه بفهمیم یک انسان بدبین هستیم ؟ | راه هایی برای مقابله با بدبینی

راه هایی برای تشخیص و مقابله با بد بینی

چه افرادی را خوشبین می نامند؟

خوش بینی یعنی استفاده از کل ظرفیت های‌ مثبت ذهنی و امیدوار کننده در زندگی، برای موفقیت و تسلیم نشدن در برابر عوامل منفی ساخته ی ذهن و احساس یاس آور ناشی از سختی ارتباط با انسانها و البته مواجهه با طبیعت می‌باشد.

انسان با خوش بینی میتواند بـه امید و نشاط در زندگی خود دست یابد، در صورتی کـه انسان بدبین با ناامیدی بـه سختی در دنیا زندگی می‌کند.

خوش بینی یا ساده لوحی؟!

خوش بینی با ساده لوحی بـه طور کامل در تضاد اسـت، معنای خوش بینی این نیست کـه با ساده لوحی رفتار کنیم بـه گونه ای کـه هرکسی بتواند از شرایط ما سوءاستفاده کند. چه بسا افرادی کـه خوش بینی رابا ساده لوحی اشتباه می‌گیرند و آنرا بـه صورتی بروز می‌دهند کـه بعد از مدتی با حس بدبینی شدیدی با زندگی روبه‌رو میشوند، و تفکرشان طوری می شود کـه باید نسبت بـه هر چیزی از خود بدبینی نشان دهند و از یک نقطه ای بـه بعد، نمیتوانند نسبت بـه هیچ مسئله ای احساس خوبی از خود نشان دهند، درنتیجه ی بـه مرحله ی حادی می‌رسند کـه بـه اسانی قابل بازگشت نیست.

بنابر این باید حتما تفاوت بین خوش بینی با ساده لوحی را بـه طور کامل متوجه شویم. خوش بینی بـه معنی نگاه کردن بـه مسائل با دیدی وسیع تر و هوشمندانه تر اسـت، خوش بینی یعنی نگاهی واقعی بـه مسائل!

چگونه بفهمیم یک انسان بدبین هستیم ؟ | راه هایی برای مقابله با بدبینی

راه هایی برای تشخیص و مقابله با بد بینی

درباره اهمیت و جایگاه خوشبختی چه میدانید ؟!

نگرش با دید مثبت نسبت بـه مسائل میتواند بـه ما انرژی دهد و استعدادهای نهفته ما را فراخواند. این نگرش آگاهی ما را نسبت بـه فرصت ها افزایش خواهد داد. فردی کـه مثبت اندیش اسـت حتی می‌تواند حوادث را از زاویه مثبت ببیند و با امید بـه آن بنگرد، مزیت های‌ آنرا کشف می‌کند و راه حل هایی می‌یابد کـه یک انسان بدبین هرگز نمیتواند متوجه آن شود.

بدبینی قادر اسـت بـه روح انسان لطمه بزند و انرژی انسان را تحلیل برد و حتی انرژی اطرافیانتان را از بین ببرد. یک انسان بدبین درواقع اعتماد بـه نفس ضعیفی دارد و از پس انجام کارها بـه سختی بر خواهد آمد، و بـه این معتقد خواهد بود کـه توانایی انجام هیچ کاری را ندارد و هیچ اتفاقی خوبی در زندگی برای او اتفاق نخواهد افتاد و همه ی ی انسانها قصد آسیب زدن بـه وی را دارند. چنین فردی شادی را در زندگی خود حس نمیکند. بدبینی میتواند شـما ازنظر هیجانی خسته کند و از پا درآورد و شـما را در رابطه با دیگران ناکارآمد جلوه دهد.

فرد بدبین دلایل اتفاقات ناخوشایند را از عوامل و منشأ همیشگی می‌بیند و بـه این اعتقاد دارد کـه مستحق هیچ اتفاق خوبی نیست. خودرا بی استعداد و نالایق می پندارد. اتفاقات بد را نتیجه ی بی لیاقتی خود دانسته در عوض اتفاقات خوب را ناشی از شرایط موقتی و تصادفی می‌داند و حاضر نیست بـه هیچ عنوان بـه خود نسبت دهد.

چگونه بفهمیم یک انسان بدبین هستیم ؟ | راه هایی برای مقابله با بدبینی

راه هایی برای تشخیص و مقابله با بد بینی

راه های برای اینکه فردی خوشبین باشیم ؟!

برای این‌که بـه فردی خوش بین تبدیل شوید، باید از هم اکنون تصمیم بگیرید. خوش بین بودن بـه امکانات خاصی نیاز ندارد، تنها کافی اسـت تصمیمتان را گرفته باشید. بهترین درمان برای بدبینی مثبت اندیشی اسـت. باید از هر روشی کـه می‌توانید استفاده کنید تا بـه مثبت اندیشی برسید. بـه مقالات تکنیک های‌ مثبت اندیشی مراجعه کنید، ما تمام تکنیک های‌ رسیدن بـه مثبت اندیشی را دراین مقالات شرح داده ایم.

دراین راه میتوانید از بهترین شیوه ای کـه می‌توان استفاده کرد بهره ببرید، یعنی القا! با استفاده از القا قادر خواهید بود تمام افکار مثبت را بـه سمت خود جذب کنید، افکار منفی و بدبینانه و مبتنی بر توهم را از خود دور کنید. باید بـه این توجه کنید کـه تمام بدبینی هایی کـه درون شـما وجود داشته اسـت از درونتان بوده اسـت و میتوانید دنیای بیرون رابا دیدی بسیار متفاوت نگاه کنید.

چگونه بفهمیم یک انسان بدبین هستیم ؟ | راه هایی برای مقابله با بدبینی

راه هایی برای تشخیص و مقابله با بد بینی

بـه موفقیت هایی کـه تا کنون بـه دست آورده اید، اعتراف کنید و خودتان را علت اصلی آن بدانید. شـما نباید موفقیت در زندگی خودرا نتیجه ی شانس و یک چیز گذرا بدانید! در عوض باید مشکلات خودرا ناشی از مسائل گذرا بدانید و ازآن درس بگیرید. سپس بـه صورت خوش بینانه و با دیدی وسیع بـه آن نگاه کنید و ازآن تجربه کسب کنید.

هنگامی کـه بـه یک موقعیتی وارد میشوید کـه در آن امکان ضرر و باخت وجوددارد، باید از قبل بـه خود بفهمانید و احتمالات را درنظر بگیرید ودر صورت باخت دراین موقعیت بـه خود لطمه نزنید و دید خودرا تغییر ندهید.

افراد خوش بین مسائل را قطعی و بدون اشکال نمی‌بینند، همیشه انتقاد را بـه خوبی می پذیرند، نظرات خوب و سازنده ی دیگران را مد نظر قرار میدهند و تلاش میکنند خودرا اصلاح کنند. همیشه سعی کنید در زندگی احساس خوشبختی داشته باشید و تمام مسائل رابا دید مثبت مورد بررسی قرار دهید تا هیچوقت دچار مسئله ای بـه نام بدبینی نشوید.

پایان مطلب :

بدبینی موجب تفسیر منفی از وقایع و رفتار دیگران میشود و برای درمان بدبینی، فرد بدبین باید یاد بگیرد کـه افکار مثبت را جای گزین افکار منفی کند.

نوشته چگونه بفهمیم یک انسان بدبین هستیم ؟ | راه هایی برای مقابله با بدبینی اولین بار در تالاب. پدیدار شد.

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

روش هایی برای علاقه مند سازی کودکان به خوردن غذا

یکی از شیوه هایی کـه می‌توان کودکان را بـه خوردن غذایی خاص یا سبزیجات و میوه ها علاقه مند کرد این اسـت کـه غذای آن ها را تزئیین کنید تا خوردن غذا برای آن ها مانند بازی کردن کاری هیجان انگیز به نظر برسد و اشتیاق آنها برای خوردن آن غذا بالا برود ! همراه سایت تالاب باشید تا در ادامه این موضوع را بررسی کنیم .

چگونه کودکمان را به خوردن غذا علاقه مند کنیم؟

علاقه مند کردن کودکان بـه غذا یکی از دغدغه‌هایی اسـت کـه اغلب پدر و مادران با آن دست و پنجه نرم میکنند. علاقه و ذائقه کودکان در سنین مختلف تغییر می کند اما والدین می توانند با استفاده از روش‌های‌ مناسب علاقه کودک را بـه غذاهایی کـه مفیدترند جلب نمایند.

بیشتر والدین دوست دارند کودکشان خوش اشتها باشد و بـه اسانی غذا بخورد. برخی کودکان خوش اشتها و برخی بـه اصطلاح بدغذا هستند. برای ترغیب کودک بـه غذا خوردن باید شرایط رشدی و سنی وی را درنظر گرفت و علل بدغذایی را شناسایی کرده و با استفاده از تکنیک‌هایی کودک را ترغیب بـه غذا خوردن کرد. بهتر آن اسـت کـه والدین برای افزایش دانش فرزندپروری خود از کتاب های‌ مفید روانشناسی کودک و همچنین مشاوره های‌ تخصصی کودک بهره ببرند.

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

ایده برای تزئیین غذای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین دیزاین غذای کودک

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین صبحانه کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

ایده برای تزئیین غذای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین دیزاین غذای کودک

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین صبحانه کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

ایده برای تزئیین غذای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین صبحانه کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین دیزاین غذای کودک

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین تزئینات میوه و سبزیجات برای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین میوه و سبزیجات برای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین میوه و سبزیجات برای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین دیزاین غذای کودک

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین میوه و سبزیجات برای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین صبحانه کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین دیزاین غذای کودک

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

ایده برای تزئیین غذای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین میوه و سبزیجات برای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین صبحانه کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین میوه و سبزیجات برای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین تزئیینات بشقاب غذای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین دیزاین غذای کودک

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

ایده برای تزئیین غذای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین میوه و سبزیجات برای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

تزئین صبحانه کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین تزئیینات بشقاب غذای کودکان

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

جدید ترین دیزاین غذای کودک

100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان

ایده برای تزئیین غذای کودکان

و در پایان مطلب توصیه هایی برای شما :

باید بـه این نکته اشاره کنیم کـه غذا نخوردن رفتاری رایج در کودکان اسـت. این مسئله بیشتر وقت‌ها دلیل خاصی ندارد و بـه‌دلایل ساده‌ای اتفاق می‌افتد، دلایلی مانند:

بی اشتهایی؛
بی‌میلی بـه امتحان‌کردن چیزهای جدید؛
بی‌حوصلگی «ممکن اسـت برای ما هم روی دهد»،
بیماری‌های‌ رایج کودکی «مانند گلودرد یا شکم‌درد»،
ترجیحات شخصی «خیلی از ما بزرگ‌سالان نیز شاید طعم کدو پخته را دوست نداشته باشیم».

با ‌این حال، گاهی غذا نخوردن کودک دلایل جدی‌تری دارد. مهم‌تر این کـه نمیخواهیم این موضوع بـه عادت همیشگی کودک تبدیل شود. پس دانستن این کـه چرا کودک غذا نمی خورد و تشویق او بـه داشتن رابطه‌ای سالم با غذا بسیار اهمیت دارد. توصیه سایت تالاب بـه شـما این اسـت کـه برای خاطرجمعی بیشتر بـه دکتر مراجعه فرمایید .

نوشته 100 ایده برای تزئیین غذای کودکان | روش های غذا دادن به کودکان اولین بار در تالاب. پدیدار شد.